Çevre Mühendislerinin Paylaştığı Rapora Göre, Türkiye’de 75 Milyon Kişi Kirli Hava Soluyor


TMMOB Çevre Mühendisleri tarafından hazırlanan 2019 yılına ait hava kirliliği raporu, Türkiye’nin havasının kirli olduğunu gösteriyor. Türkiye’de 75 milyon insanın pek çok hastalığa neden olan kirli havayı soluduğu açıklandı.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük sorunlardan birisi hava kirliliği. Sanayileşmek için doğayı daha fazla katledip her saniye ihtiyaç duyduğumuz havayı kirletiyoruz. Hava kirliliği üzerine bir araştırma yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası, “Türkiye 2019 Hava Kirliliği” raporunu yayınladı. Yayınlanan rapora göre Türkiye’nin büyük bir bölümü kirli hava soluyor. 

Şehir ölçeğinde bakıldığında en az 75 milyon kişinin kirli hava soluğunu ortaya koyan rapor, kirliliğin en yoğun olduğu illeri de açıkladı. Bu kapsamda hava kirliliğinin en çok olduğu şehirler; Bursa, Adana, Ankara, İstanbul, Iğdır, Şırnak, Muş, Manisa, Kahramanmaraş, Karabük, Çanakkale, Denizli, Zonguldak, Edirne (Keşan) ve Şanlıurfa olarak açıklandı. 

Hava kirliliği pek çok hastalığı beraberinde getiriyor

Türkiye’de en çok hava kirliliği yaşayan yerleri belirlemek için pek çok parametreyi gözetleyen mühendisler, bu noktada; kanser, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonları, stres, depresyon, astım, alerji gibi sağlık problemlerine yol açan kirlilik seviyesinin aşıldığı gün sayıları ve yıllık ortalama değerlerini incelediler.

MİT Kenya’da Kaçırılan İtalyan Vatandaşını Sağ Olarak Kurtardı

Raporu kamuoyuna duyuran TMMOB Başkanı Dr. Baran Bozoğlu, Türkiye’de doğrudan akciğere ulaşan ve alt solunum yolu enfeksiyonu ve akciğer rahatsızlıklarına sebep olan partikül maddeler (PM 2,5) hakkında yeterli ölçüm yapılmadığını söyledi. Türkiye’de PM 2,5 ölçümü yapılan 257 istasyonun olduğunu ancak sadece 138’inde ölüm yapıldığını söyleyen Bozoğlu, güvenli veri alımı olan istasyonun sayısının ise 48 olduğunu belirtti. 

Riskli bölgelerde kirliliğin ölçülmediğini söyleyen Bozoğlu, “İnsan sağlığı ve doğa için risk olan kömürlü termik santrallerin olduğu Yatağan, Kangal gibi bölgelerdeki istasyonların bir kısmında ölçüm yapılmaması ve bu santrallerin etkisini tespit etmesi gereken istasyonlarda tüm kirlilik parametrelerinin ölçülmemesi dikkat çekicidir” şeklinde açıklama yaptı. 

Koronavirüs sonrası kirlilik geçici olarak azaldı

COVID-19 salgınına karşı alınan önlemlerin hava kirliliğini azalttığını söyleyen Bozoğlu, bunun sebebinin salgın nedeniyle trafiğe çıkan araç sayısının azalmasından kaynaklandığını söyledi. Ayrıca mevsimsel olarak her yıl olduğu gibi bu yıl da belirli bir seviyede hava kirliliğinde azalma olduğunu belirten Bozoğlu, bu durumun geçici olduğunu 2014’ten beri ülkemizdeki hava kalitesinde sürekli yükselmede olduğunu söyledi.

Kaynak : Sözcü


  Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

  Sizin Tepkiniz Nedir?

  Beğenmedim Sanki Beğenmedim Sanki
  0
  Beğenmedim Sanki
  confused confused
  0
  confused
  fail fail
  0
  fail
  fun fun
  0
  fun
  geeky geeky
  0
  geeky
  love love
  0
  love
  lol lol
  0
  lol
  omg omg
  0
  omg
  win win
  0
  win

  0 Yorum

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bir format seçin
  Kişisel Test
  Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
  Basit Test
  Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
  Anket
  Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
  Serbest Yazı
  Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
  Liste
  Klasik İnternet Listeleri
  Geri Sayım Listesi
  Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
  Açık Liste
  Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
  Oylanabilir Liste
  En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
  Fotoyla Anlatım
  Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
  Video
  Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
  Ses
  Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
  Görsel
  Fotoğraf veya GIF
  GIF
  GIF Formatı